از بین بردن حشرات

هنگام صحبت از بیماری های پوستی اسب حشرات به‌طور آشکار دشمن شماره یک هستند. گزیدگی حشرات به‌تنهایی بد است، اما حساسیت به حشرات می‌تواند حساسیت جدی ایجاد کند. حساسیت به پشه می‌تواند باعث خارش جدی شود که اسب شما ممکن است رم کند. (ترسیدن و گریختن)
برای محافظت از پوست اسب خود، به‌محض برخورد فصل حشرات، یک برنامه کنترل کامل گاز را نصب کنید. همه‌چیز را از کنترل محیط‌زیست (مدیریت کود و محصولات کنترل پرواز از طریق خوراک) و موانع حشرات (ورق‌های ماسک و ماسک) تا استفاده شدید از دفع‌کننده‌های پرواز حشرات بگنجانید.
اگر اسب شما درگذشته حساسیت به حشرات را تجربه کرده است، از دامپزشک اسب خود بپرسید که آیا شروع درمان با داروها برای کنترل التهاب (مانند پردنیزولون کورتیکواستروئید) قبل از شروع پرواز حتی ایده خوبی خواهد بود؛ به پوست در وسط شکم اسب خود توجه کنید، جایی که معمولاً واکنش‌های مگس در درجه اول ظاهر می‌شوند. محافظت از این ناحیه با یک پماد مانع از پوسته‌شدن و خارش حتی می‌تواند به حداقل رساندن آسیب منجر شود

از بین بردن حشرات

اسب و گزش حشرات؛ چه کنیم؟

در اینجا ما یکی از روش های جلوگیری از نیش حشرات را معرفی می کنیم.
حشراتی که در این جور مکانها یافت می شوند اغلب خونخوار هستند. بسیاری از انواع این حشرات هر سه تا چهار روز مقدار خونی را که بلعیده اند هضم می کنند و نیش بسیار دردناکی هم دارند. بعد از گزیده شدن حیوان یا انسان توسط این حشرات معمولا پوست دچار تغییراتی می شود که ممکن است بیماری های خطرناکی را هم منتقل کنند. این نوع حشرات معمولا در مناطق جنگلی و پر درخت بیشتر یافت می شوند و برای جلوگیری از آنها باید از مواد حشره کش استفاده کرد. روش دیگر برای از بین بردن حشرات استفاده از لامپ های تله حشرات یا همان لامپ های حشره کش است که می تواند داخل اصطبل نصب شود.
پشه هم جزء حشرات خونخوار به شمار می رود که از بخش های حساس گوش، بافت نرم ران، و قسمت های زیرین بدن اسب تغذیه می کند. این حشرات کوچک را می توان در اطراف آبهای جاری پیدا کرد. زخم های پوست با لخته های خونی یا خشک شده روی بدن اسب می تواند علامت گزش این نوع حشرات باشد.
روش های مقابله با پشه عبارتند از استفاده از توری و محافظ، حشره کش ها، و مالیدن وازلین داخل گوش اسب.
وحید درخش احمدی حشره شناس و متخصص آفات روز جمعه درگفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا با بیان اینکه گیاهان خاصیت چندگانگی دارند یعنی هم به عنوان گیاه تزئینی، هم ادویه غذاها و هم دارویی مورد استفاده هستند و هم خاصیت دفع حشرات را دارند،گفت: به عنوان مثال عصاره خارج شده از برگ های گل جعفری که هر ساله به راحتی رشد کرده و می توان آن را به عنوان یک گیاه زینتی در خانه خود داشت نه تنها می تواند پشه ها را از خود دور کند بلکه باعث دور شدن شته ها، تریپس ها و سوسک ها هم می شود. عصاره ای که از گلبرگ های این گیاه گرفته شده است چه به صورت تازه یا خشک در دفع کردن پشه ها بسیار موثر بود و باعث مرگ و میر ۹۲ درصد لارو و حشره بالغ پشه ها می شود.
وی اضافه کرد: در عطر گیاه شمعدانی و استوخودوس، هم ترکیباتی وجود دارد که پشه ها، مگس ها و سایر حشرات از آن متنفرند. قرار دادن دسته های استوخودوس در منزل باعث می ‌شود که حشرات موذی از خانه شما فراری باشند و همچنین با مالیدن روغن استوخودوس به بدن خود می ‌توانید از نیش پشه ها در امان بمانید . بررسی ها حاکی از این بوده که اسطوخودوس سیستم بویایی پشه ها را مهار می کند.
این حشره شناس با بیان اینکه کاشت گیاه مریم گلی درون باغچه یا گلدان به دفع حشرات مزاحم کمک می کند افزود: با سوزاندن برگ این گیاه، دودی تولید می‌شود که دافع حشرات موذی است. همچنین بر اساس پژوهش هایی که انجام گرفته نیلوفرآبی گیاهی است که در دفع حشرات بالغ پشه ها و کشتن لاروها  موثراست. از انجا که این گیاه در آب رشد می کند گزینه مناسبی برای دفع حشرات از جمله پشه ها در حوض ها و آب ها محسوب می شود.
کاشت و نگهداری گیاه پونه، ریحان و نعنا فلفلی هم از دیگر توصیه های این حشره شناس برای دفع طبیعی پشه ها در محیط بود. وی یادآور شد: گیاه دارویی رزماری با رایحه ای تند، علاوه بر دفع پشه و دور کردن حشرات در آشپزی برای خوش طعم کردن غذا استفاده می شود. رایحه چوبی آن دقیقا همان چیزی ست که پشه ها را از خودشان دور می کند.
وی خاطرنشان کرد: با کاشتن آن در یک گلدان در منزل یا دود کردن برگ های آن می توانید از شر پشه ها در امان باشید. علاوه بر استفاده از خود گیاه می توانید با جوشاندن آن در آب و گرفتن عصاره آن، با استفاده از افشانه از آن برای دور کردن حشرات استفاده کنید.
درخش احمدی متذکر شد: سیر هم یک گیاه مهم در رژیم غذایی و دارویی تاریخ بشر است. امروزه سیر به عنوان یک عامل ضدعفونی کننده شناخته شده است. آزمایشاتی که روی این گیاه انجام شده است نشان داده که وقتی لاروهای پشه های آنوفل در معرض این ماده قرار میگیرند،  مرگ و میر آن ها به طور چشمگیری بالا می رود.
به بیان این حشره شناس، گیاه اکالیپتوس هم با رایحه ای دلپذیر و تند است که عصاره خارج شده از برگ های اکالیپتوس نشان داده است که این گیاه قدرت بالایی در کشتن لاروها و حشرات بالغ پشه ها دارد. همچنین اسانس موجود در روغن این گیاه، خاصیت ضد میکروبی، قارچ کشی و علف کشی قابل توجهی را از خود نشان داده است.  این روغن کاربرد گسترده ای در صنعت داروسازی و عطر دارد.
وی خاطرنشان کرد: از این گیاهان به عنوان یک سد طبیعی در مقابل حشرات استفاده می شود که مزیت هایی مانند در دسترس بودن،  کم هزینه بودن و ایمن از نظر زیستی،  نسبت به سموم شیمیایی دارا هستند. پس با نگاهی دقیق به پیرامون خود می توان از گیاهان به عنوان بهترین و ایمن ترین گزینه در کنار خود و خانواده استفاده کرد و ایام را بدون نیش پشه ها گذراند.

جدال با پشه با پوشش زره ای گیاهی

این حشره شناس و متخصص کنترل آفات با بیان اینکه می‌توان از گیاهان به عنوان یک سد طبیعی در مقابل حشرات استفاده کرد، گفت: گیاهان دارای مزیت‌هایی مانند در دسترس بودن، کم هزینه بودن و ایمن از نظر زیستی نسبت به سموم شیمیایی هستند.
درخش احمدی با یادآوری اینکه با توجه به عوارض و خطرات استفاده از سموم شیمیایی برای انسان و محیط، بهتر است از آفتکش ها کمتر استفاده شود،  گفت: به همین دلیل جستجو برای یافتن دفع کننده های موثر و طبیعی پشه‌ها بسیار مهم و حیاتی به نظر می رسد که با چشم پوشی از سموم شیمیایی می توان از قدرت طبیعت استفاده کرده و فضای خانه و حیاط خود را با گیاهانی که پشه ها را دفع می کنند پر کرد.
با چشم پوشی از سموم شیمیایی می توان از قدرت طبیعت استفاده کرده و فضای خانه و حیاط خود را با گیاهانی که پشه ها را دفع می کنند پر کرد.وی ادامه داد: از انواع گیاهان از جمله گیاهان گلدار و علفی می توان به عنوان یک ماده موثره روی پشه ها استفاده کرد.  استفاده از رایحه های قوی گیاهان می تواند بوی بدن افراد یعنی
همان چیزی که پشه ها را جذب می کند را پنهان کرد و مانع از نزدیک شدن بیش از حد آنها شد.

خاصیت فتوشیمیایی گیاهان عمل دورکننده موذیان
این متخصص دفع آفات با یادآوری اینکه گیاهان ترکیبات فیتوشیمیایی دارند که باعث دور شدن و حتی کشته شدن حشرات می شود، افزود: از این رو پیش بینی می شود گیاهان دورکننده حشرات، در آینده جایگزین برنامه های کنترل شیمیایی شوند.

نعنا

نعنا یکی از گل و گیاهان دافع حشرات است که می‌تواند حشراتی مانند عنکبوت، مورچه و پشه را فراری دهد. اما باید مراقب باشید، زیرا نعنا به سرعت گسترش پیدا می‌کند و زیاد می‌شود.
بهتر است نعنا را در گلدان بکارید وگرنه این گیاه تمام باغچه شما را تسخیر خواهد کرد و البته مبارزه با آن سخت است.
اضافه کردن نعنا به خاکپوش (مالچ) باغچه می‌تواند برای گیاهانی مانند بروکلی، کلم و شلغم مفید باشد.
از برگ‌های این گیاه نیز میتوان برای تهیه یک چای سرد نعنایی استفاده کرد.
روغن این گیاه در ترکیب با سرکه سیب و فندق افسونگر یک داروی حشره‌کش می‌سازد.
گلدان نعنا را در پاسیو یا باغچه قرار دهید تا پشه‌های مزاحم را فراری دهید

گیاهان دارویی مفید برای بدن
نعنا گربه ای

نعنای گربه‌ای

گیاهی از خانواده نعنائیان که گربه‌ها عاشق آن هستند.
این گیاه حاوی ماده شیمیایی به نام نپتالاکتون است که گربه‌ها را به خود جذب می‌کند، اما حشراتی مانند سوسک حمام، مگس، پشه و کنه پاسیاه را فراری می‌دهد و جزو.
از روغن این گیاه برای ساخت اسپری حشره کش استفاده می‌کنند.
این گیاه را می‌توان به آسانی در بهار یا پاییز کاشت.
نعنای گربه‌ای می‌تواند تا حدود ۱۳۰ سانت رشد کند و گل‌های کوچک بنفشی بدهد.
باید مراقب این گیاه باشید، زیرا گیاهی مهاجم است و می‌تواند تمام باغچه شما را برای خودش کند

نعنا ترنجی

اگر می‌خواهید حشرات مفید مانند زنبور و پروانه را به باغچه خود بیاورید و حشرات مضر را دور کنید می‌توانید از نعنا ترنجی استفاده کنید.
کافی است برگ‌های این گیاه را خرد کنید تا روغن معطر آن آزاد شود و نتیجه را ببینید.
این گیاه در تابستان گل‌هایی قرمز، صورتی، ارغوانی سفید یا بنفش می‌دهد و همین باعث زیبایی محیط شما می‌شود.

نعنا ترنجی
ریحان

ریحان

با کاشت این گیاه می‌توانید مگس‌ها و پشه‌ها را فراری دهید. می‌توانید از این گیاه به عنوان نگهبانِ در ورودی استفاده کنید تا این حشرات حتی به فکر ورود به خانه نباشند و البته گاهی غذا‌های خوشمزه‌ای نیز با این گیاه درست کنید. ریحان یکی از معروفترین گیاهان فراری دهنده حشرات است.
از ریحان می‌توان در سالاد، سوپ یا مرغ استفاده کرد.
از ریحان می‌توان همچنین به عنوان طعم‌دهنده برای گوجه، فلفل یا مارچوبه استفاده کرد.
از ریحان تازه می‌توانید یک اسپری حشره‌کش بسازید.
دستور تهیه این اسپری بسیار ساده است:
۱۰۰ گرم آب را در ظرف بریزید، سپس حدود ۱۰۰ الی ۱۷۰ گرم ریحان تازه را به آن اضافه کنید (می‌تواند به همراه ساقه باشد).
بعد از چند ساعت خیس خوردن ریحان‌ها در آب، آن‌ها را خارج کنید و با دست بفشارید تا آب باقی‌مانده آن در ظرف بریزد.
سپس صد گرم الکل خوراکی به آب اضافه کنید و حالا شما یک اسپری حشره‌کش دارید. باید مواظب باشید که این اسپری با چشم، دهان یا بینی شما تماس نداشته باشد.

علف لیمو

یکی از ترکیباتی که در مواد پشه‌کش استفاده می‌شود علف لیمو یا چمن معطر است.
سیترونلا روغنی است که از این گیاه گرفته می‌شود و شاید شمع‌هایی را دیده‌اید که با این روغن ساخته شده و برای دفع حشرات استفاده می‌شود.
این گیاه را می‌توان در گلدان یا باغچه‌ای نورگیر و دارای زهکشی عالی باشد، کاشت.
از این گیاه در آشپزی نیز استفاده می‌شود و دستور پخت‌های بسیاری برای آن وجود دارد.

علف لیمو
اسطوخودوس

اسطخودوس

پشه ریزه و پشه‌های معمولی از بوی این گیاه متنفرند، بویی که بسیاری از آدم‌ها عاشق آن هستند.
از اسطخودوس یا همان لاوندر در کنار پنجره استفاده کنید تا پشه‌ها جرات ورود به خانه نداشته باشند.
اسطخودوس قرن‌ها است که به عنوان خوشبو کننده در خانه یا کمد لباس‌ها استفاده می‌شود.
اسطخودوس را در محلی نورگیر قرار دهید تا حشرات مزاحم فراری شوند.
علاوه بر آن می‌توانید از روغن گل‌های این گیاه به عنوان یک حشره‌کش استفاده کنید و با اسپری کردن آن به پوست خود خیالتان راحت باشد که حشره‌ها سمت شما نمی‌آیند. این روغن علاوه بر آن‌که برای پوست شما مفید است باعث ایجاد آرامش نیز می‌شود.

آویشن لیمویی

فراری دهنده پشه‌ها و گیاهی جان‌سخت که میتواند در شرایط خشک و کوهستانی رشد کند.
چیزی که آویشن لیمویی بسیار دوست دارد نور خورشید است.
این گیاه به خودی خود نمی‌تواند حشره‌ای را فراری دهد بلکه باید برگ‌های گیاه سوزانده شود تا ماده شیمیایی لازم آزاد شود.
کافی است چند برگ از گیاه را جدا کنید، در دست بگیرید و آتش بزنید تا دود آن در محیط پخش شود.
توصیه ما این است که پیش از این کار مطمئن شوید نسبت به این گیاه حساسیت ندارید برای این کار کافی است چند برگ را بشکنید و در ناحیه‌ای کوچک بر روی بازوی خود بمالید. این کار را چند روز تکرار کنید تا خیالتان راحت شود که واکنشی ندارید.